Tirumalai Krishnamacharya

Tirumalai Krishnamacharya sündis 18.Nov 1888 Lõuna Indias Mysore osariigi külakeses. Tema perekonna juured viivad välja kuulsa 9.sajandi India Targa Nathamunini, kes on kirja pannud Yoga Rahasya ja kes on esimeseks õpetajaks Vaishnava gurude liinis. 

Krishnamacharya sai oma esimesed õpetused Sanskriti keelest ja joogast oma isalt. Hiljem asus ta õppima ühte kuulsamaisse ja väga austatud Brahminite kooli Mysores, mille nimeks Brahmatantra Parakala Mutt. 12-aastaselt õppis ta Vedade tekste ja rituaale, ning oli Mysory Kuningliku kolledzi õpilane. 18-aastaselt kolis ta Banarasesse kus ta õppis ülikoolis Sanskriti keelt, loogikat ja grammatikat. Tulles tagasi Mysorisse sai ta väga põhjalikud teadmised Vedanta filosoofiast tolleaegse Parakala Mutti direktorilt Sri Krishna Brahmatantra Swamilt. Siis aga naases ta tagasi Põhja Indiasse -seekord õppima Samkhya filosoofiat, mis on üks India vanematest koolkondadest ning millel põhineb jooga.

1916 aastal Kailashi mäe jalamil Himaalajas kohtas Krishnamacharya oma õpetajat - Sri Ramamohan Brahmacharit, õppinud joogi kes elas oma perega Manasarovari järve ääres Tiibetis. Krishnamacharya jäi oma õpetaja juurde rohkem kui seitsmeks aastaks. Tema õpetaja oli inimene kelle mõju Krishnamacharya elule ja valikutele on tohutu, tehes talle ülesandeks joogat inimestele tutvustada ja kasutada oma oskusi tervendamiseks ning haigete aitamiseks.

Hiljem õppis ta uuesti naastes Lõunasse veel Ayurvedat, mis on traditsiooniline India tervanedamise süsteem, ja Nyaya, Vedic koolkond jne jne. Erinevate tekstide andmetel oli tal ühtekokku 7 doktorikraadi.

1924 aastal tuli ta tagasi Mysorisse, kus tolleaegne raja, kuningas, kes oli väga avatud maailmavaatega andis talle võimaluse avada joogakool. Kuningas ise oli üks  paljudest entusiastlikest õpilastest. 1933 kuni 1955 õpetas Krishnamacharya Mysori koolis joogat ja kirjutas oma esimese raamatu Yoga Makarandam (Secrets of Yoga/ Jooga saladused).

Sel ajaperioodil Krishnamacharya kuulsus levis Lõuna-Indias ja kaugemalgi. Esimene lääne õpilane tuli 1937 aastal ning üheks neist oli Indra Devi. B.K.S Iyengar, kellest sai ka Krishnamacharya õemees, sai esimesed joogatunnid just Krishnamacharyalt.

1939 ja 1940 külastas Krishnamacharyat arstide grupp Prantsusmaalt, kes soovis ise olla tunnistajaks kuidas kogenud joogi peatab südame töö. Krishnamacharya jaoks oli see palju imetletud huvitava oskuse demonstreerimine aga igav, kuid vajalik et väärtustada joogat skeptilise teadusmaailma silmis.

Õige pea süvenes Krishnamacharya üha enam haigete aitamisele kasutades joogat ja ayurvedat. Tema kuulsus aina kasvas, kuni 1952 aastal paluti tal tulla Madrasesse ravima üht kuulsat poliitikut, kel oli olnud infarkt. Kokkuvõttes, asuski Krishnamacharya kogu oma perega Madrasesse elama.

Nii Indiast kui ka Läänest tuli väga palju õpilasi Madrasesse. Gerard Blitz, kes tõi Krishnamacharya õpetuse Euroopasse oli üks esimeste hulgas, kes asus Krishnamacharya juurde õppima. Samuti ka Jean Klein, Avaita õpetaja. 

1976 aastal asutati Krishnamacharya Yoga Mandiram - tema poja TKV Desikachari ja teiste lähedaste õpilaste poolt. Krishnamacharya Yoga Mandiram - keskus, kus joogaga aidatakse nii Indiast kui ka Läänest pärit inimesi tervenemise teel.

Sri Krishnamacharya õpetas ning inspireeris inimesi kuni kõrge vanuseni. Veel kuus nädalat enne oma surma 1989 aastal 101-aastasena jagas ta õpetussõnu.

 

See on väga lühike tutvustus väga suure inimese kohta. Tõlgitud raamatust "The Heart of Yoga" Desikachar, T.K.V. 1995.  Kahjuks palju tema elust ongi tänaseni jäänud tänu tema tagasihoidlikkusele kirja panemata ning läinud koos temaga. Tema õpetus aga kestab läbi tema õpilaste.

 

 

virtuaalserver - veebimajutus.ee | koduleht - frukt.ee | kujundus - nodethirtythree.com